poniedziałek, 30 czerwca 2008

Mylyn - następca Mylar

Jedną ze znaczących zmian jaką wprowadzono w Ganymede jest nowa wersja pluginu Mylyn (kiedyś znanego pod nazwą Mylar). Dla tych którzy nie wiedzą co to jest Mylar/Mylyn już śpieszę z wyjaśnieniem. Jeśli kiedykolwiek widzialeś/aś okno nazywające się TaskList to właśnie miałeś styczność z tym pluginem.

Eclipse Ganymede - repozytorium zadań

Ale czy warto poświęcać cały wpis na prosty plugin wyświetlający ledwie listę zadań? Otóż tak, ponieważ Mylyn to nie tylko lista zadań ale również to co siedzi pod maską.

Mylyn pozwala na dodawanie bugów do lokalnej bazy jak i bazy internetowej, potrafi współpracować z kilkunastoma różnymi systemami zarządzania bugami od Jiry i Bugzilli przez Trac aż do Mantis-a czy też EmForge. Domyślnie zainstalowana jest obsługa Bugzilli, a resztę pluginów można doinstalować korzystając z listy na stronie projektu.
Dzięki Mylyn-owi mamy zautomatyzowany proces obsługi Bugów, zamiast otwierać przeglądarkę, logować się do systemu raportowania błędów, a potem uzupełniać formularz możemy kliknąć addTask, wybrać gdzie dane zadanie/bug ma być dodane, uzupełnić formularz i gotowe. Jest to na pewno wielka zaleta i uproszczenie dla programistów.

Dodanie nowego repozytorium


Aby dodać nowe repozytorium należy w polu Task Repositories kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać Add Task Repository. W oknie które się otworzy wybieramy typ repozytorium które chcemy dodać (ja wybrałem Trac ponieważ do takiego mam dostęp)

Eclipse Ganymede - lista repozytoriów

Jeśli naszego repozytorium nie ma na liście wystarczy doinstalować plugin (Connector) który go obsługuje.
Po wybraniu typu repozytorium (ja wybrałem Traca bo takiego mam zainstalowanego) należy odpowiednio go skonfigurować:

Eclipse Ganymede - dodanie repozytorium zadań

Należy podać adres do repozytorium, nazwę jaka będzie widoczna na liście dostępnych repozytoriów a także dane dostępowe (login i hasło), na koniec możemy sprawdzić czy nasze ustawienia działają poprzez kliknięcie Validate Settings. Jeśli wszystko jest gotowe klikamy Finish i na ty kończy się konfigurowanie repozytoriów. Proste, prawda?
Jeśli natomiast nie mamy dostępu do żadnego z obsługiwanych repozytoriów on-line, zawsze możemy skorzystać z lokalnego. W tym wypadu wystarczy wybrać repozytorium nazwane Local i gotowe. W takim repozytorium zadania trzymane są w naszym katalogu roboczym (workspace).

Dodawanie zadań


Jeśli chodzi o dodawanie zadań to mam mieszane uczucia. Olbrzymim plusem jest, że formularze służące do ich dodawania w 100% pokrywają funkcjonalności formularzy konkretnych systemów (lub są bliskie 100%), minusem natomiast jest fakt, że formularze nie są ustandaryzowane.
Dodając zadanie do Trac-a widziałem tak naprawdę jego strone z formularzem podczas gdy Bugzilla ma specjalnie przygotowanty panel w eclipsie który należy wypełnić.

Eclipse Ganymede - dodanie zadania dla Trac-a

Eclipse Ganymede - dodanie zadania dla Bugzilli

Wsparcie dla Testowania aplikacji


Wiele osób testuje swoje aplikacjie poprzez testy jednostkowe (JUnit), mylyn wspiera również ich.
Gdy jakaś aplikacja, lub jej część nie przejdzie testu można w łatwy sposób stworzyć z niego zadanie dla programisty wystarczy kliknąć na test którego aplikacjia nie przeszła i wybrać New task from failure...

Eclipse Ganymede - dodanie zadania junit

Po kliknięciu tej pozycji ukazuje nam się lista repozytoriów do wyboru, a po tym kroku znany nam formularz służący do dodawania zadania.
Co ciekawe jest on wstępnie wypełniony.
W polu opis można zobaczyć cały Stack Trace testu, a także podstawowe informacje o nim, co jest niesłychanie przydatną rzeczą.

Eclipse Ganymede - formularz dodawania zadania junit

Podsumowanie


Mylyn to doskonałe narzędzie dla ludzi którzy pracują nad średnimi i dużymi projektami. Jeśli nie masz ochoty dodatkowo przeklikiwać się przez nawigację na stronie www lub jak w przypadku Trac-a wpisywać polecenia w konsoli, to jest dla Ciebie idealne rozwiązanie. Mając wszystkie informacje pod ręką nie będziemy marnować cennych minut na logowanie się w kilku serwisach tylko po to aby sprawdzić co mamy jeszcze zrobić. A jeśli pójdziemy na całego to z wielką łatwością będziemy zarządzać grupą programistów rozdzielając im zadania.

3 komentarze:

 1. może poświęcisz jakiś wpis instalacji neta w twoim byłym mieszkaniu, dzisiaj były małe problemy:)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co kojarzę to Mylar stał się Mylynem już dość spory kawałek czasu temu, a nie dopiero od Ganymede :)
  Nie napisałeś też nic o (według mnie) najciekawszej części Mylyna, czyli o kontekście zadania - więcej tutaj: http://eclipse-po-polsku.blogspot.com/2007/10/programowanie-zadaniowe-czyli-czym-jest_28.html

  Pozdrawiam,
  Kuba

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadza się, Mylar nazywa się Mylyn już od ok roku (błąd poprawiony),

  Jeśli chodzi o konteksty to na pewno znajdą się w kolejnym poście na temat mylyna ;)

  OdpowiedzUsuń