środa, 30 lipca 2008

MacOs, Netbeans i JDK1.6

Użytkownicy systemu MacOs od jakiegoś czasu zmagają się z problemem niezbyt dobrego wsparcia dla Java1.6 w tym systemie. Najwięcej bolączek mają programiści JSE którzy tworzą swoje aplikacje w Swingu. Podczas kompilacji takiego programu często wyskakują błędy NoClassDefFound wskazujące na braki w klasach Javy (najczęściej chodzi o klasę GroupLayout).
Aby pozbyć się tego problemu wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

Na poczatek musimy ściągnąć aktualizację Javy która zainstaluje nam wersją 1.6. Aktualizacje możemy znaleźć na stronie Apple Download.


Po instalacji uruchamiamy środowisko NetBeans i z menu wybieramy Tools -> Java Platforms.

Instalacja JDK6 na macos

W oknie które się pojawi klikamy na Add Platform...(guzik na spodzie okna), pozwoli nam to określić dodatkową instalację Javy

Instalacja JDK6 na macos - dodanie nowej maszyny

W nowo otwartym oknie musimy wybrać lokalizację nowo zainstalowanej Javy . Tutaj powinniśmy wskazać katalog:  /System/Library/Frameworks/JavaVM.framework/Versions/1.6.0/Home

Instalacja JDK6 na macos - wybór folderu z instalacją


Po wybraniu poprawnego katalogu, przycisk Next powinien się uaktywnić, klikamy na niego aby przejść do ostatniego kroku.

W ostatnim oknie wybieramy nazwę jaka ma być przypisana do naszej instalacji Javy. Nazwa ta będzie wykorzystywana tylko przez NetBeans i będzie widoczna w miejscach w których będziemy mogli wybrać wersje Javy na którą ma zostać skompilowany nasz program (np. preferencje projektu).

Instalacja JDK6 na macos - wpisanie nazwy dla instancji javy

Na koniec klikamy na Finish. NetBeans przeskanuje folder z nową Javą aby zaimportować bilbioteki powinno to potrwać kilka-kilkanaście sekund. Gdy już zakończy możemy od razu brać się za pisanie.

1 komentarz:

  1. Darek, a powiedz mi jak mam sobei poradzic z bardzo dziwna czcionką tekstów generowanych we flashu.

    np na YT po zakonczeniu video są tzw. related videos i tam wszystkei napisy są wrecz nieczytelne. na laptopie tego nie mam, ale na iMac'u ktory przez pol roku nie byl uzywany, od kilku miesiecy nie moge sobie z tym poradzic.

    jesli wiesz co i jak pisz prosze na maila.

    OdpowiedzUsuń