niedziela, 5 października 2008

Nowy Debugger na horyzoncie NetBeans-a

Od jakiegoś czasu mamy możliwość pracowaniana nowym Netbeans-ie oznaczonym numerem 6.1. Emocje nie opadły jeszcze wszystkim a programiści zaczeli ujawniać tajemnice na temat najnowszego ich dziecka oznaczonego numerem 6.5. Jedną ze znaczących zmian w tej wersji IDE będzie wprowadzenie nowego debugera, choć słowo nowy jest może nad wyrost bo największe zmiany zaszły w jego wyglądzie.

Stary debuger choć służył dobrze nie należał do najwygodniejszych w użyciu:

Netbeans - Stary debuger

Podczas jego użytkowania można było odnieść wrażenie marnotrawienia miejsca i naszego czasu, moim zdaniem dane powinny być skonsolidowane w jednym miejscu, przynajmniej te najważniejsze.

Nowy debugger, zamiast mieścić się na dole, dostępny jest standardowo w lewym bloku programu, w tym samym miejscu co boksy "Project" czy "Files", a wygląda następująco:

Netbeans - nowy debuger


Ten debugger wydaje się być bardziej przemyślany, integruje on widoki aktualnych sesji, wątków oraz stosu wywołań.
Dodatkowo opcje pozwalają pogrupować wątki według wywołań, pokazać wątki systemowe, pokazać monitory oraz tzw. qualified names które pokazują na czym aktualnie zatrzymał się dany wątek. Oczywiście wątki można pogrupować według nazwy co na pewno ułatwi odnalezienie konkretnego wątku w gąszczu danych.

Ciekawą opcją jest na pewno wstrzymywanie wybranych wątków, dostępne po zaznaczeniu opcji "Show suspend/resume table" w opcjach okna debuggera.

Netbeans - nowy debuger - opcje


Możemy również przełączać się między wątkami, i sprawdzać ich aktualną pozycję w kodzie. Aby wybrać interesujący nas wątek wciskamy kombinację klawiszy [CTRL+8], po wciśnięciu którego pojawia się okno wyboru:

Netbeans - przełączanie mięzdy wątkami

Z którego możemy wybrać interesujący nas wątek. Na powyższej liście dostępne są wątki wstrzymane (przez nas z listy wątków), lub te które aktualnie w procesie debugowania doszły do breakpoint-a (te w ikonce zamiast znaku pauzy mają znak stop).

Ostatnią znaczącą zmianą dokonaną w debugerze jest automatyczne wykrywania zakleszczeń (deadlcock), po wykryciu którego debugger informuje nas komunikatem. Poza tymi zmianami w wyglądzie, poprawiono również sam proces debugowania, dzięki czemu odpluskwianie staje się przyjemniejsze i przebiega szybciej. Więcej informacji można znaleźć na stronach projektu netbeans.org.

1 komentarz:

  1. [...] chodzi o samo IDE, NetBeans doczekał się nowego debuggera o którym pisałem wcześniej. Po więcej nowości zapraszam na stronę netbeans.org oraz Release [...]

    OdpowiedzUsuń