wtorek, 31 marca 2009

Ostatnia prosta na uczelni - zaczynam 2 duże projekty magisterskie

Moja nauka na studiach wyższych powoli się kończy, czas przystąpić do pisania pracy magisterskiej. Jako tematy wybrałem sobie zagadnienia wydajności oraz bezpieczeństwa, a także metody planowania i produkcji aplikacji oscommerce (tak mniej więcej przedstawia się mój temat).

Jest to typowo projektowa praca z elementami opisowymi. Jako projekt napiszę dwie aplikacje, pierwsza z nich będzie w JavaEE. Będzie to sklep internetowy oparty o SpringFramework, Hibernate, a jako warstwy prezentacyjnej użyję bibliotek SiteMesh (reszty bibliotek i technologii na razie nie ujawniam). Druga aplikacja oparta będzie o NetBeans Platform i służyć ma obsłudze sklepu (dodawanie oraz aktualizacja oferty, pobieranie zamówień, obsługa magazynu).


W pracy pisemnej chcę również przedstawić aspekty projektowania oraz tworzenia aplikacji, a także systemy oraz technologie wspomagające pracę podczas tworzenia.

W pisaniu pracy magisterskiej pomaga mi firma JCommerce do której będę musiał wkrótce się wybrać (po dłuższej nieobecności).

Na dzień dzisiejszy wdrażam się w samego springa. Ogólnie jego koncepcja nie jest szczególnie trudna choć razi mnie ta ilość XML-a potrzebnego podczas konfiguracji aplikacji, czym aktualnie się zajmuję.

Wkrótce na blogu zaczną się pojawiać opisy moich potyczek z enterprise-ową javą oraz netbeans platform. Jakkolwiek pisałem wcześniej wykorzystując nb platform, tak spring (w sumie cała javaee), są raczej dla mnie nowością. Ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jeśli macie ciekawe prezentacje/książki/tutoriale, z chęcią na nie spojrze, chłonę co mi podrzucą pod nos.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz