środa, 8 kwietnia 2009

Google Java App Engine - pierwsze starcie

Jak zapewne wszyscy wiedzą, i jak pisałem w poprzednim wpisie, Google udostępniło w swoim App Engine obsługę języka Java. W tej chwili jest to wersja beta (dla 10k programistów którzy mieli refleks) ale niebawem wystartuje pełna wersja. Wraz z obsługą Javy Google udostępniło swoją bibliotekę JDK oraz plugin do eclipse.

Swoją przygodę z Java App Engine najlepiej rozpocząć od przeczytania poradnika który pokaże nam jak rozpocząć projekt, uruchomić go lokalnie a także wysłać na serwery Google.


Jak wcześniej napisałem, Google udostępnia plugin do App Engine, po jego instalacji, pojawia się nowy typ projektu "Web Application Project" a także kilka ikon

Dodatkowe ikony dodane przez plugin GooglaAppEngine

na pasku narzędzi.

Dla przykładu stwórzmy przykładowy projekt. Z menu File wybieramy New -> Web Application Project, w oknie które się pojawi wpisujemy nazwę projektu, nazwę pakietu a także SDK z którego skorzystamy (dostępne jest GWT oraz oczywiście App Engine).
Google Java App Engine server


Po kliknięciu Finish utworzony zostaje szczkielet projektu Hello World. Aby sprawdzić czy projekt działa lokalnie wystarczy z menu kontekstowego (i tylko tam) wybrać Debug as -> WebApplication. W tym momencie zostanie uruchomiony lokalny serwer google


A zaraz po nim przeglądarka z wynikami, jak łatwo się przekonać wynikiem działania naszego programu będzie wyświetlenie wszystkim dobrze znanego napisu "Hello world".

Nasz program jest już wystarczająco zaawansowany, pora zrobić deploy. Deployment możemy zrobić na dwa sposoby, albo z menu kontekstowego projektu (prawy klawisz myszy na projekcie) wybrać Google -> Deploy to App Engine, albo kliknąć ikonkę samolotu (pierwsze zdjęcie, ostatnia ikona) która została dodana przez plugin Google.
W oknie które się pojawiło wpisujemy nazwę naszego projektu, a także dane (email oraz hasło) do naszego konta App Engine.

Wysyłanie aplikacji na serwer app engine


Po wpisaniu danych nie można klinąć Deploy? To normalne, musimy jeszcze ustawić nasz projekt, zrobimy to klikając w oknie App Engine project settings... . Jedyne co musimy zrobić w oknie które nam wyskoczy to wpisać Application ID. Application ID to nazwa naszej aplikacji którą tworzymy w panelu Google App Engine.

Konfiguracja projektu app engine dla javy


Jeśli go nie mamy wystarczy kliknąć na My applications, a następnie już w panelu naszego konta kliknąć Create application. To co wpiszemy w Application Identifier jest naszym Application ID.
Gdy już ustawimy wszystko jak należy klikamy Deploy i czekamy aż nasza aplikacja zostanie wysłana na serwer. Po zakończeniu procesu Deploymentu nasza aplikacja jest dostępna pod adresem: http://APPLICATION_ID.appspot.com.

Przykładowe aplikacje do zobaczenia pod adresami:
- http://hello-world-example.appspot.com/ - podstawowy projekt
- http://cyb3r.appspot.com/ - podstawowy projekt z wykorzystaniem GWT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz