wtorek, 14 kwietnia 2009

Grails i błąd native2ascii

Podczas zabaw z Grails spotkałem się z pewnym problemem, na moim serwerze podczas próby uruchomienia prostej Grails-owej aplikacji wyskakuje błąd:
Error executing script RunApp: : Error starting Sun's native2ascii:
gant.TargetExecutionException: : Error starting Sun's native2ascii:

Problem sprawia funkcja native2ascii konwertująca pliki zapisane w natywnym kodowaniu do kodowania UTF, aby pozbyś cię tego błędu wystarczy edytować plik Config.groovy znajdujący się w folderze twoj-projekt/grails-app/config.

Odnajdujemy tam linie:
grails.enable.native2ascii = true

i zamieniamy ją na:
grails.enable.native2ascii = false

Problem rozwiązany.

5 komentarzy:

 1. No tak, ale to nie rozwiązuje problemu - to jedynie jego obejście. Może problemem jest, że nie korzystasz z Sun JVM?! Skąd ten komunikat. Nie widać tego w wyjątku? I dlaczego teraz trafiłeś na ten problem?! Wcześniej nie korzystałeś z polskich liter z Grails? Ja robię to na codzień i dodatkowo pracuję na Cygwin, więc spodziewałbym się tego problemu również. Mnie jednak takie niezwykłości nie trafiają się :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Na co dzień pracuję na lokalnym komputerze i tam wszystko działa normalnie. Błąd ten wystąpił na moim vps-ie (Debian) gdzie mam zainstalowaną paczkę java-6-sun-1.6.0.12. Co więcej w moich projektach nie używam polskich liter (staram się używać angielskiego)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio do konwersji używam tego: http://itpro.cz/juniconv/

  OdpowiedzUsuń
 4. @syllepsa - problem w tym, że w moich aplikacjach nie używam żadnych polskich liter, więc taki konwerter jest mi nie przydatny, a problem nadal występuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam.
  Ostatnio tez miałem ten problem. Rozwiązanie, które zostało podane powyżej zadziałało, lecz nie było satysfakcjonujące. Poszukałem jeszcze trochę w sieci i natrafiłem na tą stronę:
  http://grailslog.blogspot.com/2008/09/error-starting-suns-native2ascii-in.html

  Spróbowałem i okazało się, że całość działa teraz bez zarzutu. Polecam spróbować.

  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń