poniedziałek, 6 kwietnia 2009

Projekty javove - Wybór narzędzi

Choć stworzenie dużego javovego projektu jest możliwe w zwykłym notatniku (pomijając kompilację oraz serwer obsługujący) jest to raczej mało wygodne a na pewno nie wydajne. Do tej pory zazwyczaj używałem NetBeans-a jako, że głównie piszę aplikacje desktopowe. Jednak do tego zadania potrzebuję czegoś więcej tak więc mój wybór padł na:
InteliJ Idea będzie IDE które wesprze mnie w tworzeniu aplikacji JEE. Dlaczego ten wybór? Może na początku dlaczego nie. Wcześniej korzystałem z Eclipse jednak jego sposób konfiguracji lekko mnie przeraził, trzeba się naprawdę porządnie na klikać, żeby coś tam dodać (może teraz jest lepiej), jeśli chodzi o NetBeans w dziedzinie EE dopiero rozpoczyna swoją przygodę (wreszcie naprawdę porządnie skupili się na tej funkcjonalności), niedawna aktualizacja do wersji 6 oraz 6.5(i zapewne przyszła 7) przyniosła naprawdę wiele udogodnień jeśli chodzi o pisanie aplikacji enterprise-owych jednak na ten moment nadal zawiera błędy (albo ja się nie znam - co w sumie jest prawdą).

Samo InteliJ Idea jest całkiem miłym środowiskiem, wspiera wszystkie technologie które będę używał w moim projekcie (Spring, Hibernate, SOAP), ma wsparcie dla maven-a a także systemu kontroli wersji GIT. Ma bardzo dobry mechanizm podpowiadania składni (szczególnie xml-i), co dodatkowo ułatwia programowanie.

W części desktopowej skorzystam z NetBeans platform, jest to głównie wina Marka Klisia który na NetBeans Day w Krakowie pokazywał możliwości tej platformy. Dodam, że przy okazji ostatnich zaliczeń semestralnych stworzyłem niewielką aplikację w tym swing-owym framework-u i muszę przyznać, że naprawde przyśpiesza wszelkie prace (choćby zarządzanie oknami, czy też mechanizm aktualizacji).

Z racji, że moja praca ma zawierać metody projektowania trzeba będzie stworzyć trochę UML-i, do tego zadania wykorzystam aplikację Visual Paradigm for UML. Wybór był raczej jasny, środowisko to dostarcza pełną obsługę chyba wszystkich dostępnych typów UML-i, do tego jest wygodne w użyciu.

Żeby ogarnąć to wszystko wykorzystam projekt Maven. Maven jest zarządcą projektów opartym o metodologię POM. Pomoże mi w zarządzaniu bibliotekami wykorzystywanymi w mojej aplikacji (kolejny plik xml dochodzi do rodziny).

Wcześniej wspomniany GIT zabezpieczy mnie przed wszelkimi błędami programistycznymi(usunę to, chyba jest nie przydatne ;) ) a także błędami ze strony systemu operacyjnego (znikanie plików). GIT został przezemnie niedawno odkryty, wcześniej korzystałem z SVN-a oraz Mercurical. GIT działa naprawde dobrze i jest prosty w użyciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz