wtorek, 9 czerwca 2009

Zend_Tool_Project - początki Rapid

Zend_Tool to narzędzie które wspomóc ma tworzenie szkieletu aplikacji a w zamyśle programistów tego komponentu być może wspomoże tworzenie całej aplikacji.  Jest to odpowiednik aplikacji Bakery znanej z CakePHP, Railsów czy też javovych Grailsów.

Brzmi genialnie, w rzeczywistości jeszcze wiele temu projektowi potrzeba żeby stać się prawdziwym konkurentem dla choćby Bakery. W tej chwili możliwe jest jedynie stworzenie szkieletu projektu, dodanie kontrolerów, akcji i widoków, całą resztę przejmuje programista.

Warto jednak dodać, że jest to świetny start do zbudowania własnej aplikacji, gdyż szkielet wygenerowany przez Zend_Tool oparty jest o nowość w bibliotece czyli Zend_Application (o którym napiszę w przyszłości)

Aplikacja jest prosta w użyciu, wystarczy wpisać zf.sh (zf.bat dla windows-a) by naszym oczom ukazała się mała pomoc ze spisem komend jakie aplikacja może wykonać (nie jest ich wiele).


Jak zainstalować?


Teoretycznie instalacja jest trywialna, jednak jak się okazuje nie do końca. Aby projekt Zend_Tool działał u nas poprawnie musimy mieć oczywiście zainstalowane środowisko PHP tak aby system widział wywołanie komendy "php". Następnie pobieramy paczkę ze strony ZendFramework (zawierającą całe ZF) i rozpakowujemy w dowolne miejsce.

Po rozpakowaniu zauważymy, że folder z rozpakowanymi plikami znajduje się folder bin. Aby wszystko działało dobrze należy ustawić ścieżkę systemową własnie na ten folder. I to wystarczy, warto jeszcze ustawić w pliku php.ini include_path na folder z bibliotekami ZendFramework.

Miłej zabawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz