środa, 1 lipca 2009

Eclipse Galileo nowości i różnice

Od kilku dni dostępna jest nowa wersja Eclipse Galileo, powoli opadają emocje więc warto sprawdzić co zmieniło się w nowej wersji, a jest o czym pisać bo pomimo niewielkiego skoku na liczniku numeru wersji sam eclipse odmienił się znacznie. Choć na pierwszy rzut oka różnic nie zauważycie.

"Eclipse Ganymede po prawej, po lewej nowa wersja Galileo


Jak widać zmian w oknie głównym nie ma żadnych, i słusznie jak dla mnie jest niemal idealne. Jednak mile zaskoczeni zostali użytkownicy MacOS (w  tym ja) otóż nowy Eclipse wykorzystuje również Cocoa do wyświetlania okien, na pewno poprawi to warunki estetyczne aplikacji. Dodatkowo dzięki Customize Perspective mamy możliwość ustawić jakie ikony chcemy widzieć w toolbarze oraz jakie pozycje w menu mają być dostępne, dzięki temu dokładnie dostosujemy IDE do naszych możliwości.


Aktualizuj, instaluj, rozszerzaj - nowe P2

W poprzedniej wersji Eclipse-a zaprezentowano nowy manager aktualizacji, była to dla mnie wielka zmiana bo w porównaniu do klasycznej jego wersji zapewniał większą wygodę, choć po dłuższym użytkowaniu widać było, jego niedoróbki. Jak powiedział Szymon Brandys na Eclipse Demo Camp w Krakowie, ekipa odpowiedzialna za P2 została przyciśnięta aby usunąć niedogodności i błędy w poprzedniej wersji. Spisali się całkiem nieźle. P2 w nowym wydaniu wygląda jak zupełnie nowy produkt.

Porównanie managerów pluginów. Po prawej Ganymede po lewej Galileo


Wreszcie usunięto denerwujący mnie problem z wiązany z tym, iż manager plugin-ów podczas uruchamiania łączył się z repozytoriami celem pobrania najświeższej listy pluginów, przez co zanim pojawiło się okno nieraz mijało sporo czasu. Kolejną ciekawostką jest historia instalacji. Dzięki niej możemy sprawdzić jakie pakiety instalowaliśmy jakiego dnia, a sam proces instalacji został znacznie uproszczony.

Kolejne zmiany w debugerze.


W eclipse Ganymede udostępniono okruchy (breadcrumbs) pozwalające łatwo poruszać się po kodzie. Jednak podczas debugowania nie było możliwości włączenia tej funkcjonalności (przynajmniej ja jej nie widziałem). Od teraz również w trybie debug można korzystać z okruchów.

Masa dodatkowych opcji


Przeglądając menu, można dojśc do wniosku, że programiści projektu eclipse dodali masę funkcjonalności, wystarczy spojrzeć na menu "Navigate":

Po lewej Ganymede po prawej Galileo

Bo przyszłość tkwi w mobilności


A Galileo Ci w niej pomoże, a chodzi dokładniej o projekt Pulsar, czyli Eclipse dla urządzeń mobilnych. Niestety o nim dużo nie napiszę, a to z racji, że MacOs nie lubi za bardzo javy w wydaniu me.

Jest tego jeszcze więcej:


O wiele więcej, o czym możecie poczytać na stronach dokumentacji.

W którą stronę idzie Eclipse


Sam projekt eclipse na pewno w dobrą. Programiści pracują zarazem nad stabilnością jak i szybkością aplikacji, co bardzo się chwali. Mamy masę dodatkowych opcji, niektóre potrzebne, inne mniej. Cieszy również bardzo duża ilość projektów wykorzystujących tą platformę choć zaczyna się robić tłocznie na stronie projektu eclipse.

Jeśli chodzi o wady IDE to jest to na pewno mniejsza wygoda użytkowania (ocena subiektywna) jeśli porównać go choćby z IntelliJ Idea (przy projektowaniu aplikacji EE), nie mówiąc już o projektowaniu interfejsów graficznych (zobacz NetBeans).

Do czego ja wykorzystuję eclipse? Jak na razie wykorzystuję projekt Eclipse for PHP podczas projektowania oraz wdrażania aplikacji webowych, wkrótce prawdopodobnie zacznę bawić się z Eclipse RCP.

2 komentarze:

  1. Jeśli bawisz się w webdeveloperkę to może zainteresuje Cię projekt Aptana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aptane znam bardzo dobrze, jednak do projektów ee jak dla mnie się nie nadaje, o wiele lepiej, a wręcz genialnie radzi sobie IntelliJ Idea, on faktycznie jest świetny :P

    OdpowiedzUsuń