piątek, 4 czerwca 2010

GuruPlug - krótkie info + instalacja na dysku USB

Idealnie 1 czerwca dostałem paczkę zawierającą komputer GuruPlug. Czym jest GuruPlug? Jest to mały (9,5x6,3x4,5cm) komputer posiadający 1.2Ghz procesor i 512MB RAM oraz 2 porty USB, 1Gb ethernet, wifi i bluetooth (istnieją jeszcze 2 wersje Server Plus oraz Display różniące się wyjściami). Zakupiłem to urządzenie bo potrzebowałem małego i cichego (bez wentylatorów) urządzenia które spełniać będzie rolę NFS-a, repozytorium GIT oraz serwera testowego dla aplikacji napisanych w języku Ruby.
Ponieważ urządzenie zamówiłem w formie przed sprzedażowej dostałem również tzw. JTag który jest wymagany aby połączyć się z GP poprzez serial port. Jedynym mankamentem jaki zauważyłem dotychczas jest mała ilość miejsca w pamięci NAND (pamięć masowa 512MB, na której jest już zainstalowany Debian lenny), przez co musimy uważać co instalujemy. Rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu na zewnętrznym dysku twardym co daje nam dodatkową korzyść w postaci przyśpieszenia działania systemu (pamięć NAND wydaje się tu dość wolna). Niestety instalacja systemu nie należy do najłatwiejszych i jak napisałem wcześniej wymaga dodatkowego urządzenia w postaci JTaga.

Instalacja


Podczas instalowania korzystałem z 3 instrukcji oraz własnych eksperymentów. Wszystko składa się na kilka kroków (linki na końcu wpisu). W moim wypadku użyłem dysku zewnętrznego Seagate® Expansion™ o rozmiarze 1TB.

1) Aktualizujemy UBoot w urządzeniu korzystając z instrukcji pod linkiem nr 4.

2) Przygotowujemy instalator oraz instalujemy system korzystając z instrukcji pod adresem nr 2.
Uwagi:

a) W kroku Running the installer prócz stworzenia obrazu musiałem również stworzyć dodatkowych użytkowników, gdyż sam instalator pomimo użycia odpowiednich opcji nie zrobił tego

b) trzeba zapamiętać pod jakimi nazwami są nasze partycje, u mnie było to odpowiedni /dev/sda1 dla /boot oraz /dev/sda6 dla /

c) nie trzeba wysyłać stworzonych obrazów na zewnętrzny serwer.

d) Ponieważ jest to instalacja dla kart SD nie wykonujemy ostatniego kroku "Make the plug bootable"

3) Po zainstalowaniu systemu, przygotowaniu obrazów startowych oraz dodaniu użytkowników, zrestartowałem urządzenie i przeszedłem do Uboot-a gdzie trzeba było skonfigurować start systemu co jest opisane pod linkiem 3, ponieważ system miał startować z dysku usb należy najpierw znaleźć urządzenia, potem załadować obrazy, wskazać punkt montowania dla root a potem wystartować system, w moim wypadku polecenia ustawiające opcje startu wyglądały nastepująco:

setenv bootargs_console 'root=/dev/sda6 console=ttyS0,115200'
setenv bootcmd_usb 'usb start; ext2load usb 0:1 0x01100000 /uInitrd; ext2load usb 0:1 0x00800000 /uImage;'
setenv bootcmd 'setenv bootargs $(bootargs_console);run bootcmd_usb; bootm 0x00800000 0x01100000; reset'
saveenv

Uwaga!

Przed ostatnia linia zawiera polecenie reset które notabene powoduje zresetowanie/reboot całego urządzenia, jednak w tym wypadku polecenie to zostanie wykonane tylko i wyłącznie jeśli nie uda się boot-owanie systemu, jest to miejmy nadzieję tylko tymczasowe rozwiązanie do problemu który polega na losowym (co drugi raz) niewykrywaniu dysku USB więc jeśli dysk nie zostanie wykryty robimy reset i wykrywamy podobnie i tak w kółko aż zaskoczy.

4) Wykonujemy polecenie reset i startujemy system, powinno to potrwać ok minuty.

Co zauważyłem po kilku dniach używania:


1) Wiele osób narzeka na wysoką temperaturę swojego urządzenia (głównie wersja rozszerzona Server Plus), jakkolwiek nie mam termometru by to sprawdzić wygląda na to, że moje urządzenie jest wolne od wad, jest ciepłe, ale bez przesady, można dotykać, przytulać się, co kto lubi.

2) Instalacja na zewnętrznym dysku pomimo tego, że jest kłopotliwa drastycznie zwiększa wydajność całego systemu

3) Pozainstalowaniu Nginx-a, bazy PosgreSQL, mt-daap (strumieniowanie audio), mediatomb (serwer multimedialny dla mojej PS3), repozytorium git-a (+ gitosis) mam jeszcze dużo pamięci ram, wystarczy na tomcata i jeszcze nawet zostanie.

4) Port gigabitowy nie działa, podłączając kabel sieci 1Gb urządzenie się resetuje, na szczęście mam router 100Mb więc nie ma problemu

Zdjęcia nie będzie, bo GuruPlug wylądował pod łóżkiem i ciężko się do niego dostać.
Linki


1) Jeśli uda wam się coś zepsuć (programowo) w waszym GuruPlugu polecam stronę:
http://plugcomputer.org/plugwiki/index.php/Reflashing_images_on_the_GuruPlug

2) Instalacja Debiana na urządzeniu Guruplug (karta SD):
http://bzed.de/posts/2010/05/installing_debian_on_the_guruplug_server_plus/

3) Instalacja Debiana na urządzeniu Shevaplug (dysk USB):
http://www.cyrius.com/debian/kirkwood/sheevaplug/install.html

4) Aktualizacja Uboot
http://www.cyrius.com/debian/kirkwood/sheevaplug/uboot-upgrade.html

6 komentarzy:

 1. Zakupiony z od głównego dystrybutora czy może jest już gdzieś w tańszej sprzedaży?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mozna nabyc to gdzies w Polsce? W NewIT nie widzialem wersji Display - wiesz moze kto tym handluje?

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co wiem w Polsce nie oferuje tego urządzenia żaden sklep, można poszukać na Allegro, jeśli natomiast chcesz wersję Display to najlepiej nabyć ją u producenta:
  http://www.globalscaletechnologies.com/p-33-guruplug-display.aspx

  OdpowiedzUsuń
 4. I jak wrażenia pod dłuższym używaniu? Ten port 1Gb ciągle nie działa?

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo dobrze, serwer chodzi szybko, choć nie da rady uruchomić na nim tomcata (512MB ram), ale jako serwer multimediów, http, smtp itp nadaje się idealnie

  OdpowiedzUsuń