środa, 21 lipca 2010

Recenzja: "Java. Efektywne programowanie. Wydanie II"Kilka dni temu zakończyłem lekturę książki "Java. Efektywne programowanie. Wydanie II". Z początku sceptycznie podchodziłem do wydania jako zbiór zasad które warto wykorzystać podczas pisania, no bo co nowego można napisać. Jednak już po kilku pierwszych tematach zdałem sobie sprawę, że książka warta jest każdej wydanej złotówki.
Autor w 78 tematach omawia zasady tworzenia obiektów, klas, metod, interfejsów, korzystania z typów ogólnych, wyliczeń, adnotacji, oraz zasady programowania, obsługi wyjątków czy też współbieżności i serializacji.
Tematy opisane są zwięźle i klarownie, a tam gdzie to potrzebne autor przedstawia kod źródłowy z ew. modyfikacjami jakie należy nanieść by program był czytelny i co ważne działał poprawnie. Kod źródłowy jest dokładnie opisany, wraz z wytknięciem błędów, po czym autor wprowadza modyfikacje dokładnie je prezentując. Takie rozwiązanie pozwala łatwiej zrozumieć zamysł autora oraz lepiej przyswoić sobie rozwiązanie. Co ważne, książka była ciekawa (choć w kilku momentach nużąca) co pozwoliło mi w szybkim czasie przebrnąć przez wszystkie strony.

Niestety, nie ma rzeczy idealnych, w książce irytuje mnie częste wykorzystywanie słowa "klienty" (poprawne, ale mnie denerwuje, można by tu chyba użyć bardziej popularnego słowa "klienci"), czasami zdarza się, że bardziej rozbudowane zdania wydają się bez sensu, lub są trudne w zrozumieniu, nie wiem czy jest to problem tłumaczenia, czy może autor używa na tyle specyficznego języka, na szczęście zdarzyło się to dosłownie kilka razy.

Szczerze polecam.

2 komentarze:

  1. Cieszy mnie Twoja pozytywna opinia na temat książki, sam z niecierpliwością czekam na wizytę listonosza, który wręczy mi we własne rączki m.in. omawianą pozycję. Mam nadzieję, że również dołączę do grona entuzjastów podręcznika. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń