piątek, 21 stycznia 2011

Rok Javy pod znakiem Oracle


Eduardo Pelegri-Llopart na swoim blogu podsumowuje rok jaki minął od przejęcia Sun Microsystems  przez Oracle. Jak od tego czasu mają się sprawy? Na pierwszy rzut oka wydawać  by się mogło, że idzie całkiem dobrze, co prawda wydanie 7 wersji Javy zostało przesunięte i okrojone o kilka nowości ale można to powiązać z procesem przejęcia Suna.


Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej działaniom Oracle zauważymy, że zamyka bardzo dużo projektów (często ciekawych) które nie są zgodne z jego polityką (co jest raczej zrozumiałe). W ten sposób zamknięty zostało wiele mniejszych projektów takich jak OpenDS i Pymonkey. Część projektów straciła wsparcie Oracle i jest rozwijana przez społeczność (projekty DarkStar, Drizzle, a także Wonderland). Nadal nie wiadomo do końca co będzie z projektem Hudson, co prawda Oracle poinformowało, że go nie zakończy, jednak sytuacja może się zmienić o czym  można poczytać na stronie Hudson Labs. Problem może być również z bazą MySQL, co prawda będzie nadal rozwijana i udostępniana za darmo jednak po sieci krążą plotki jakoby Oracle miało w planach licencjonowanie silnika InnoDB.

Warto również zauważyć, że nowy właściciel Javy postanowił pozbyć się serwisu Kenai przenosząc go w struktury serwisu java.net (który notabene przechodzi duże zmiany).

Miejmy nadzieję, że Oracle nie zacznie zamykać ważniejszych projektów, choć gdyby tak się stało nie zdziwiłbym się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz