niedziela, 26 czerwca 2011

Serwer za darmo od Amazon

Jeśli ktoś z was aktualnie potrzebuje niewielkiego serwera do testów, bądź jak ja do postawienia serwera CI to polecam zajrzeć na strony projektu Amazon AWS. Od jakiegoś czasu (być może dość długiego) Amazon oferuje roczną darmową subskrypcję na pakiet Micro.


W ramach darmowej usługi dostajemy 750 godzin miesięcznie mocy obliczeniowej, 613MB pamięci, 10GB na dane w systemie ESB, 5GB na dane w systemie S3 i 30GB transferu danych (+ kilka mniej ważnych dodatków).

Sama usługa idealnie nadaje się do postawienia tomcata i uruchomienia kilku aplikacji. Możecie też pokusić się o uruchomienie własnej aplikacji.

Aby uruchomić taką usługę musimy posiadać konto w serwisie Amazon (co wiąże się z posiadaniem karty kredytowej). Gdy już takie założymy przechodzimy do strony Amazon web services i się logujemy (w między czasie trzeba będzie zaakceptować regulamin).

Po zatwierdzeniu regulaminu przechodzimy do konsoli zarządzania, wybieramy zakładkę EC2 (1) a następnie Instances (2)W tym miejscu pojawi się lista instancji jakie posiadasz, aby dodać nową klikamy na Launch Instance (3) i wypełniamy formularz.

W pierwszym kroku musimy wybrać  obraz systemu który będzie dla nas uruchomiony.Nas interesują tylko dwa piersze (które są dostępne dla darmowej usługi) systemy które działają w 32 lub 64bitach. Następny rok to wybór typu instancji ich liczby oraz tzw. Availability Zone.Availability Zone to tak naprawdę obszar geograficznym na którym dana usługa ma zostać uruchomiona (aktualnie mamy 2 obszary w USA, 1 w europie i 2 w azji). Gdy przejdziemy dalej (o dziwo w tym samym kroku) możemy ustawić zaawansowane opcje takie jak jądro systemu czy RAM Dysk, możemy też włączyć szczegółowy monitoring który już jest płatny. Ja wszystko zostawiłem domyśne i przeszedłem dalej do kolejnego podkroku w którym ustawiamy tagi dla naszej instancji.

Dzięki tagom możemy łatwo znaleźć naszą instancję na liście (przydatne gdy mamy >kilkadziesiąt), krok możemy pominąć i przejść do generowania kluczy. Dzięki kluczom będziemy mogli zalogować się do naszej maszyny używając SSH więc krok obowiązkowy. Wystarczy wpisać nazwę dla naszego klucza (może to być nazwa naszej instancji) i kliknąć Download.

W kolejnym kroku konfigurujemy Firewall, jest to o tyle ważny krok, że domyślny firewall nie przepuszcza nic, więc pomimo zainstalowania tomcata, serwer odmówi nam dostępu (a my możemy mieć wrażenie, że coś nie działa).Na początek wpisujemy nazwę (1) i opis (2) grupy, dzięki temu przy tworzeniu kolejnych instancji będziemy mogli wybrać już istniejące ustawienia firewalla. Potem wystarczy wybrać jakie usługi mają zostać przepuszczone do serwera. Wybieramy Custom TCP Rule (3) i klikamy AddRule. Możemy również dodać własne porty wpisując je w Port range (4). Gdy wszystko ustawimy, sprawdzamy jeszcze listę aby się upewnić, że wszystkie usługi są udostępnione (5) i klikamy Continue.

Ostatni krok to podsumowanie, możemy sprawdzić nasze ustawienia i kliknąć na Launch który uruchomi naszą instancję.

Gdy klikniemy na naszą instancję pojawią się jej opis. W polu Public DNS znajdziemy adres pod którym dostępna jest nasza instancja dzięki czemu możemy przekierować nasz adres (wpisem CNAME). Jeśli potrzebujemy adresu IP możemy go sobie za darmo dodać wykorzystując opcję Elastic IPs.

UWAGA!

Adresy IP są darmowe ale tylko jeśli są wykorzystywane, jeśli stworzymy adres IP i nie przypiszemy go do instancji bądź instancja ta będzie wyłączona to za taki adres będzie pobierana opłata (1 cent za godzinę).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz