piątek, 7 października 2011

Źródła IntelliJ Community dostępne za darmo, inne wersje tańsze

Firma Jetbrains znana z wysokiej jakości środowisk programistycznych (IDE) postanowiła kilka dni temu wypuścić kod źródłowy swojego flagowego produktu. Kod źródłowy został umieszczony na serwerach GitHuba w ramach konsolidacji projektów open-source-owych prowadzonych w firmie.

Na serwerach GitHuba dostępna jest wersja Community Edition która posiada pełne wsparcie dla języków Java, Groovy, Xml, Sala, Clojure (dwa ostatnie po zainstalowaniu darmowych wtyczek), a także posiada GUI builder, integrację frameworków testujących (JUnit oraz TestNG) oraz wsparcie dla Maven-a i Ant-a. Dla tych którzy wolą programować aplikacje mobilne zaimplementowane jest wsparcie platformy Android, a dla pracujących w grupie przewidziane jest wsparcie systemów kontroli wersji CVS, Subversion, Git (wraz z integracją GitHub-a) oraz Mercurial. Jeśli nie macie gdzie publikować swoich źródeł polecam BitBucket który ostatnimi czasy przeszedł małą modernizację.

Niestety w tych wszystkich wspaniałościach zabrakło dla mnie najważniejszej rzeczy, czyli pełnego wsparcia dla frameworków webowych (JSP, Spring, Hibernate, etc.) które to są dostępne dopiero w płatnych edycjach.

Gdyby ktoś tak jak ja potrzebował funkcjonalności nie zawartych w wersji Community może wybrać wersję Ultimate i skorzystać z nowych cen jakie zaproponował Jetbrains, za najtańszą wersję (Personal License) zapłacimy 175€ czyli o 44€ mniej (poprzednia cena 219€), natomiast licencja dla firm i organizacji (Commercial License) to wydatek rzędu 439€ o 88€ mniej (poprzednia cena 527€). Oczywiście możliwe jest też otrzymanie licencji na wersję Ultimate za darmo o ile prowadzimy w miarę popularny projekt Open Source.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz